PENANG – STREET ART A STREET FOOD VLÁDNE VŠEMU

Po dvou měsících na Bali jsem se rozhodl, že si to udělám trochu punkové a vyrazím s baťůžkem a noťasem po Asii. Plánem je vidět toho co nejvíce, ale zárověň si ta místa užít, ne to prolétnou sprintem jen kvůli čárce v diáři. První zastávkou byl Penang v Malajsii.

DOBRODRUŽSTVÍ ZAČÍNÁ

Po dvou měsících na Bali jsem se rozhodl, že si to udělám trochu punkové a vyrazím s baťůžkem a noťasem po Asii. Plánem je vidět toho co nejvíce, ale zárověň si ta místa užít, ne to prolétnou sprintem jen kvůli čárce v diáři. Při cestě musím pracovat a přidal jsem si k tomu ještě jednu starost navíc – rád bych o každém místě napsal na blog. Ideálně hned po jeho opuštění, dokud jsou dojmy čerstvé. Na cestu mám 5 týdnů, než se potkám s rodiči v Bangkoku a zamíří společně zpět na Bali.

Teď jsem týden na své cestě – zdá se mi to jako měsíc. Asi je to tím, jak je to intenzivní. Když si uvědomím, že před týdnem jsem byl ještě na Bali, nevěřím.. Momentálně sedím ve Starbucks na ostrově Langkawi (update: než jsem to dopsal, tak jsem postupně seděl na dalších 4 místech.. – nějak mi pořád chybí čas).

Destinace č. 1:  MALAJSIE – PENANG

V pátek jsem se na Bali rozloučil se svými hostiteli (byl jsem u nich přes měsíc) a na rozloučenou jim nechal ve skříni narvaný kufr svých věcí. Přes Kuala Lumpur jsem vyrazil do Penangu, malebného přímořského státu v Malajsii, který je znám především díky hlavnímu městu George Town. V plánu bylo zůstat zde dvě noci a pak pokračovat na malajský ostrov Langkawi. Celý pátek jsem strávil na cestách a na ubytování dorazil až někdy po 8. hodině večer, hladový a unavený. Hodil jsem věci na pokoj, který jsem sdílel s dalšími 9 spolunocležníky a vyrazil do města s tím, že najdu nejbližší restauraci, najím se a půjdu spát. Restauraci jsem nepotkal, ale hned za rohem jsem objevil pouliční stánky, které tvořily přímo u silnice jeden obrovský celek, v němž desítky strávníků dotvářeli úžasnou atmosféru. Tak jo, najím se tady. Vybral jsem si stánek, kde jsem si vybral něco, co doteď nevím, co bylo. Nabral jsem si kousky na talíř, borec to hodil na pánev plnou oleje a za chvíli jsem baštil za nějakých 30 korun.

Sednul jsem na plastové židličky a pustil se do toho. What do you want to drink? Do you have a beer – big one? Yes, wait a minute. A dalších deset minut jsem ho neviděl.. Oni tady pivko moc neprodávají, kór takhle na ulici. Ale jsou ochotní pro něj běžet do nejbližšího obchodu. Takže po deseti minutách přiběhl celý udýchaný s pivem v ruce a omlouval se, že mu to tak trvalo. Pivo celé teplé, tak že ho prý ještě strčí pod led 🙂 To už jsem nevydržel a vzal jsem za vděk i to teplé, které mě nakonec stálo 3x víc než samotná večeře. Hold přirážka za donášku – ale už jsem nechtěl zpětně smlouvat, měl jsem se zeptat předem..

penang streetfood
Streetfood v George Townu

STREET ART – to neomrzí

Ok, takže napapanej a teď na kutě? Nakonec mě přemohla zvědavost a vyrazil jsem ještě do ulic. George Town je znám především svým streetartem. Nasadil jsem sluchátka, pustil do uší písničky a coural po ulicích, kde jsem hledal jednotlivé malby. Níže ty nejlepší kousky:

George Town street art

George Town street art

George Town street art

streetart2

George Town street art

streetart6

Atmosféru ještě umocnila výzdoba, vzhledem k blížícímu se čínskému Novému roku byly všude rozvěšeny a rozsvíceny červené lucerničky. Nakonec jsem takhle strávil asi dvě hodiny – další večer jsem si to zopakoval!

Byť fakt unavenej, zabral jsem asi až po 2. hodině ráno, nějak mi to nešlo. Ne že by někdo v pokoji dělal bordel, ale každou chvilku někdo courá na záchod nebo teprve dorazí z venku. Zato další noc – to už jsem spal jak miminko 🙂

KEK LOK SI TEMPLE

Druhý den jsem měl naplánovaný výlet na známý Kek Lok Si Temple. Celý víkend jsem pojal velmi turisticky, takže žádný Uber, ale pěkně lokálním dopravou (instrukce na konci článku). Kek Lok Si je nejznámějším čínským chrámem v Penangu, tyčí se nad městem a jeho dominantou je obrovská socha Buddhy úplně na kopci. Nutno říct, že ta mě z celého komplexu oslovila nejméně. Dá se k ní z chrámu buď pěšo nebo lanovkou za 6 ringgitů (30 Kč) tam a zpět.

penang
Kek Lok Si Temple
Kek Lok Si 1
Kek Lok Si Temple
Kek Lok Si 4
Kek Lok Si Temple – lucerničky všude
Kek Lok Si 3
Kek Lok Si Temple

PENANG HILL

Po cestě dolů jsem se stavil nadlábnout v místní jídelně a autobusem se svezl pod Penang Hill, což je další atrakce s krásným výhledem na celé město. Tady už je lanovka docela nutnost (vyšlápnout to jde také, ale prý je to asi na 3 hodiny cesty do kopce – lanovka stojí 30 MYR = 150 Kč). Na netu v nějakém cestopise jsem se dočetl, že se čeká fronta na lístky asi hodinu a půl, takže jsem byl smířený s tím, že se tam pouze pro svůj vlastní klid otočím a pojedu domů.. Jenže, nikde žádná fronta nebyla a já byl za 15 minut nahoře. Lanovka jede hodně rychle, navíc hodně kolmo, a i přesto fakt dlouho. Když jsem nahoře vystoupil, pochopil jsem, že hodinu a půl dlouhá fronta se čeká spíš na cestu dolů 🙂 Nahoře je krásný výhled, jsou tu vybudovány vyhlídky a město je pod vámi jak na dlani. Určitě by tu šlo strávit půl dne jenom couráním. Jen škoda trochu horší viditelnosti. Nakonec jsem si udělal krásnou procházku, a i fronta na lanovku směrem dolů nakonec utekla docela rychle.

penang_hill
Výhled z Penang Hill

Večer procházka městem, mrknul jsem do Chew Jetty – což je vesnička na moři zapsaná v Unesco – a na blízký Kuan Yin Temple (kde akorát probíhala čínská slavnost), a šup na kutě.

Další den ráno jsem si – už s plným batohem na zádech – prošel zbylou část města, kterou jsem předchozí dva večery nestihl (pevnost Fort Cornwallis nic moc, resp, obešel jsem ji pouze z venku, kde není vidět nic, kromě hradeb) a vyrazil na cestu na Langkawi. Původně jsem měl v plánu jet speedboatem, který mezi Penangem a Langkawi jezdí za 70 RYM a cesta trvá tři hodiny. Ale protože jsem měl ten víkend opravdu baťůžkářskou náladu, vzal jsem to lowcost dvěma trajekty a autobusem za 35 celkem.

Moje cesta tedy začala v Penangu a já vyhlížel zážitky dní příštích. Ale o tom až příště.

Tipy na výlety v Penangu:

Street Art!

Nesmíte minout. Krásné malby v ulicích, většinou v kombinaci s nějakým skutečným doplňkem (židle, houpačka, kolo atd.). Pak je tu ještě druhý typ pouličního umění – kovové sošky, zachycující určitou situaci s vtipným textem. Osobně jsem více na chuť přišel barevným malbám. V informacích či v hotelu si vyžádejte mapu, kde jsou všechny malby zaneseny a vyrazte objevovat!

Kek Lok Si Temple a Penang Hill

Z autobusového nádraží Komart busem č. 202, 203, 204 ke Kek Lok Si za 2,40 RYM. Z Kek Lok Si na Penang Hill busem č. 204 za 1,40 RYM. A z Penang Hill zpět na Komart za 2,40 RYM. Mějte to přesně, autobusáci rádi zkouší, že nemají nazpět. Jedná se o výlet skoro na celý den, na Penang Hill člověk stráví spoustu času (jak kocháním se výhledem, tak ve frontě na lanovku 🙂 Ale stojí to za to!

Street food

Určitě je podobných míst v George Townu více, mnou objevené je tady.

Komart

Nejvyšší budova ve městě, s vyhlídkou nahoře. Měl jsem ji na checklistu, ale cena za vstup (cca 70 RYM = 350 Kč) mě odradila.

A ještě tip na výlet v okolí – přišel jsem na to pozdě a už měl naplánovanou cestu dál, ale moc mě mrzelo, že nemůžu navštívit Cameron Highlands a Taman Negara. Krásné a vyhlášené prostředí na treky. Spoustu lidí, se kterými jsem potom mluvil, tam jezdí. Mám takovou ideu, že bych se tam během pobytu v Asii chtěl ještě podívat 🙂

 

Autor: michal vrtiška

Živím se online marketingem a rád cestuji. V prosinci 2017 jsem obě tyto záliby skloubil a vyrazil na půlroční cestu po Asii. Dal jsem si závazek, že o tom napíšu blog a po dvou měsících svůj slib konečně začínám plnit. Držte palce, ať nezůstane u prvního postu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: