UBUD – o tom, jak jsem se tu zamiloval a co vše jsem zde našel

Našel jsem v Ubudu a jeho okolí spoustu krásných míst, o které bych se chtěl podělit. Inspiraci jsem hledal na různých blozích a postupně je prozkoumával. Některé jsou známější, některé méně, možná někomu pomůže je mít všechny na jednom místě. Určitě jich existuje mnoho dalších, tohle jsou ta, která jsem našel já a za která dám ruku do ohně 🙂

Ubud. Městečko uprostřed Bali. „Uprostřed? Žádné pláže?! Tak tam nejedu.“ Tak asi něco takového jsem si říkal, když jsem poprvé zaregistroval Ubud při hledání coworkingů na Bali (to jsem ještě seděl u compu v Praze). Chci přece být u moře, co budu dělat uprostřed ostrova? Správnost mých úvah jsem si potvrdil v prosinci, když jsme v rámci prvního výletu Ubud krátce navštívili a mrkli do Monkey Forestu a Saraswati Temple.. Tenhle dojem, který jsem získal úplně na začátku svého tripu (kdy jsme byl navíc ještě hodně nerozkoukaný 🙂 se mě držel celou dobu. Až jsem se někdy před 3 týdny rozhodl, že tedy ten Ubud přece jenom prubnu, ať si můžu udělat čárku.

Zpětně jsem za to nesmírně vděčný. V tuhle chvíli (samozřejmě plný čerstvých dojmů) bych asi tvrdil, že nemám na světě oblíbenější místo. Ubud mě okouzlil. Odjíždíl a cítím stesk, jako když jsem jako prcek odjížděl z dětského tábora.

Člověk musí Ubud poznat – to nejde během jedné půldenní návštěvy, jako v mém případě v prosinci – což ostatně myslím platí o celém Bali. Nechci se nikoho dotknout, ale myslím, že je obrovský rozdíl v tom, jaké dojmy si z Bali odveze člověk ze 14 denní dovolené a jaké člověk, který tu strávil několik měsíců běžným životem.

Našel jsem v Ubudu a jeho okolí spoustu krásných míst, o které bych se chtěl podělit. Inspiraci jsem hledal na různých blozích a postupně je prozkoumával. Některé jsou známější, některé méně, možná někomu pomůže je mít všechny na jednom místě. Určitě jich existuje mnoho dalších, tohle jsou ta, která jsem našel já a za která dám ruku do ohně 🙂 Budu rád, když někomu pomohu najít v Ubudu to něco, co prostě nějak nejde popsat.. Takže níže tipy na procházky, výlety, skvělé jídlo a kavárny.

DVĚ ÚŽASNÉ PROCHÁZKY KOUSEK OD CENTRA UBUDU

Asi nejznámnějším místem k návštěvě rýžových polí jsou Tegalalang Rice Teracces (o těch později), která jsou krásná, ale stejně jako ostatní známá místa se potýkají s náporem turistů a já osobně jsem na nich nenašel ten klid a atmosféru – kromě brzkého rána, kdy jsme se na ně vydali na východ Slunce – o tom opět později 🙂

Zamiloval jsem si jiná dvě místa přímo v Ubudu, kde sice nejsou rýžová pole tak majestátní, ale procházka mezi nimi má přesně tu typickou atmosféru Ubudu, kdy člověk na všechno zapomene a úžasně si vyčistí hlavu.

1) Mezi rýžovými poli k Sari Organik

Sari Organik, Ubud
Cesta k Sari Organik

Pro mě nejhezčí místo v Ubudu. A přitom tak blízko centra. Tato cesta, spíše tedy cestička, je lemována palmami a line se mezi rýžovými políčky. Není tak známá jako vedlejší Campuhan Ridge walk, ale o to větší je tam klid. Trávil jsem tu téměř každý den a pár dní tu dokonce bydlel (tip na ubytování s úžasným výhledem níže).

Na začátku je hodně ubytování, ale po chvíli už je to především o cestě samotné, čas od času narazíte na warung, většina z nich nabízí pouze organickou stravu. Cílem cesty je restaurace Sari Organik, kde je možné se skvěle (a ne příliš draze) najíst a vychutnat si některý z fresh džusů přímo na terase s krásným výhledem na rýžová pole před vámi.

Ale byla by velká škoda nepokračovat dál. Budete-li trpěliví, dojdete po 15 minutách od Sari Organik až na místo, kde už jsem opravdu jen pole a nic jiného. Přes den tam možná potkáte dědulu, který tam bude sekat srpem trávu a bude vám nabízet kokos. Běžte! Odvede si vás ke své maličké chýši, kde vám kokos připraví. Pouhých 20 minut strávených s ním byl jeden z největších zážitků v Ubudu. Nesedí tam proto, aby si vydělal, ale myslím, že každé setkání mu udělá nesmírnou radost a energii, která se mu z tohoto setkání dostane, vám dvojnásobně vrátí.

Coconut man, Sari Organik, Ubud

Jak se tam dostat:

Je to jednoduché – z hlavní ulice Jl. Raya Ubud (ta která vede kolem Saraswati Temple) pojedete směrem z centra a pak už jen stačí odbočit doprava (odbočku poznáte tak, že je to velký kopec nahoru). Lehce zabočíte doleva a projedete pod závorou (občas je zavřená, objeďte ji). Přímo naproti sobě uvidíte hotel s masážemi. U něj se dáte doleva (je to velmi úzá cestička lemovaná z obou stran stěnou). K Sari Organik a dál se dá dojet až na skútru, ale je to velmi úzké a nedoporučuji pro začátečníky. Navíc, pokud se tam jdete jen projít (a nemáte tam ubytování), doporučuji nechta skútr právě u toho masážního salonu (před odbočkou doleva do úzké cestičky se stěnami) a dál jít pěšky, protože pak si to vše vychutnáne mnohem více.

Pokud byste si na této cestě k Sari Organik vzali ubytování – doporučuji 🙂 – počítejte s tím, že autem se tam nedostanete.

Navigace od Saraswati: https://goo.gl/mjHdYb

Ubytování: Purnama

Na dva dny jsem se rozhodl, že si dopřeju a našel jsem si nádheré ubytování těsně před Sari Organik. Co jsem viděl ubytování kolem cesty, myslím, že jsem měl úplně nejlepší výhled ze všech. Ubytování se jmenuje Purnama – doporučuju si k němu dojet (nebo ho omrknout při procházce) a domluvit se přímo tam. Za prvé, na Bookingu mají divně zapsanou adresu úplně na jiném místě, za druhé, dali mi téměř poloviční cenu než mají na Bookingu. Za noc jsem platil 300 000 IDR, měl jsem úžasný pokoj ve druhém patře průchozí na obě strany, takže pole kam se podíváš 🙂 Bazén samozřejmě nechybí.

Na mapě zde: https://goo.gl/maps/XD5V6LTJxaw

Booking (alespoň kvůli fotkám – lokace je tam špatně): https://goo.gl/6SLomr

Jídlo: Sari Organik, ale určitě najdete po cestě mnoho dalších 🙂

Sari Organik, Ubud

 

2) Campuhan Ridge Walk

Známější z obou procházek. Rovněž krásný, trochu více turistický. Začíná chodníkem, který vede po „hřebenu“ mezi loukami, z něj jsou ty velmi známé fotky. Já jsem byl ze začátku trochu zklamaný, čekal jsem více, ale pokud vytrváte, dojdete až k restauraci Karsa Cafe, která nabízí nádherný výhled na okolní pole a která je (spolu se svým okolím) vrcholem celé cesty. Doporučuji se tam vydat na západ Slunce, jehož paprsky vytvoří úžasnou podívanou.

Campuhan_ridge_walk_7.jpeg

Jak se tam dostat:

Opět pojedete po hlavní Jl. Raya Ubud, minete odbočku na Sari Organik a poté, co bude klesat silnice dolů, bude v levotočivé zatáčce odbočka doprava k hotelu IBAH (je tam veký nápis se jménem hotelu). Pokud po hlavní silnici dojedete na most, přejeli jste. Jakmile odbočíte k Idahu, hned se dáte doleva (rovně je závora k hotelu) a po pár metrech z kopce dolů je po levé straně parkoviště. Tam necháte skútr a pokračujete z kopce dolů, po pár metrech odbočíte doprava na maličkou cestičku se schůdky (je tam cedule), která je kousek před mostem. Jste-li na mostě, jste opět špatně 🙂 Dále už pokračujete po cestě, nemáte se kam ztratit.

Jídlo: Karsa Cafe – pokud se na Campuhan vydáte, tak tohle je must have!


ZAPOMENUTÝ CANYON, KTERÝ SNAD NA MAPĚ ANI NENÍ

Kanto Lampo

Vyrazili jsme prozkoumat vodopády Kanto Lampo kousek od Ubudu. Na parkovišti si můžete vybrat ze dvou vodopádů, my jsme vyrazili směrem doleva, cedule ukazovala k vodopádům cca 500 metrů. Samotné vodopády byly docela zklamáním. O to větší překvapení bylo to, na co jsme narazili vzápětí. U vodopádů seděli místní klučinové a nabídli nám, že nás vemou ještě dále, k hezčím vodopádům. Ve výsledku z toho bylo brodění se proti proudu řeky, až jsme po 10 minutách narazili na úžasný canyon. Chvílemi byl poměrně hluboký, takže bylo nutné plavat nebo se brodit opravdu jen s koukající hlavou nad vodou, ale rozhodně to stálo za to. Bylo tam minimum lidí (během celé doby jsme potkali pouze 3 skupinky s guidy) a příroda byla doslova úchvatné. V canyonu, který má asi 200 metrů na délku, se nachází 3 malé vodopády, kolek kterých se proplavává. Všude klid a ticho.

Jak se tam dostat:

Nevím, čím to je, ale vodopád prostě zmizel z mapy Google 😀 Když hledám Kanto Lampo waterfall, jehož parkoviště je výchozím bodem, najde mi to celou oblast, ale vodopád neukáže. Zkuste, třeba budete mít větší štěstí. Každopádně lze pro navigaci použít tento warung (odkaz níže), který je hned vedle. Tzn. pojedete-li k němu, těsně před ním bude cedule s nápisem Waterfall, značící odbočku doleva.

Navigace: https://goo.gl/maps/g5SsLkAMkow

Tip: Pokud máte, vemte si s sebou voděodolný baťoh (víte, takový ten vodácký 🙂 – bude se hodit. V opačném případě musíte všechny věci nechat před vstupem do canyounu.


DALŠÍ – ZNÁMĚJŠÍ – MÍSTA

Následující místa jsou v každém průvodci a nemá smysl se o nich moc rozepisovat. Určitě stojí za to je navštívit, ale pro mě osobně byl Ubud o něčem jiném.

1) Tegalalang rice terraces

Tegalalang rice terrace

Asi nejznámější rýžové terasy na Bali, které člověka okouzlí svou majestátností. Ale těch lidí tam.. 🙂

Tip: bydlíte-li blízko, jeďte tam na východ Slunce!

Tegalalang rice teracces

Tegalalang rice teracces

Ten opravdu stojí za to. Když jsme dorazili, byli jsme trošku zklamaní, protože ze silnice nad terasami to na východ Slunce moc nevypadalo. Ale byli jsme aspoň rádi, že máme terasy skoro sami pro sebe. Už jen ta ranní atmosféra nám to vynahradila. Vydali jsme se tedy dolů a následně nahoru (přelezli jsme svah, který je naproti silnici) po cestičce, kde je následně druhé, menší údolí. A tam jsme chytli úžasné sluneční paprsky, které se akorát draly skrz stromy naproti. Úžasný zážitek.

Jak se tam dostat: jednodušše 🙂 https://goo.gl/maps/XnmYdDT6rvE2

 

2) Mt. Batur – Sunrise trek

Východ Slunce na Mt. Batur

Tento výlet nabízí v Ubudu doslova na každém rohu. Vyráží se okolo 2. ráno, zpátky jste kolem 11. Více o výletě si můžete přečíst zde: Jak jsme šplhali na východ Slunce na Mt. Batur / Batur sunrise treking

 

3) Tegenungan waterfall

Tegenungan waterfall

Pěkný vodopád kousek od Ubudu, s možností vykoupat se pod ním. Připravte se na pár schodů, které je cestou potřeba zdolat 🙂

Jak se tam dostat: https://goo.gl/maps/t35pppvr6y42

 

4) Monkey Forrest

Opice všude – sem jezdí všichni 🙂 Mimo to se jedná o pěknou procházku, cca na hodinku.

Jak se tam dostat: Opičky najdete přímo uprostřed Ubudu: https://goo.gl/maps/Q1b1JcBqgfH2

 

5) Saraswati Temple

Saraswati Temple

Přímo na hlavní třídě Jl. Raya Ubud se nachází krásný Saraswati Temple. Určitě stojí za návštěvu.

Tip: Každý večer se zde (nejen zde) konají taneční vystoupení. Trvají cca hodinu a vstupné stojí mezi 80 000 – 100 000 IDR. Máte-li rádi tance, určitě stojí za návštěvu.

Saraswati Dance

Jak se tam dostat: https://goo.gl/maps/HJfZfBXLY2M2


UBUD VE ZNAMENÍ VEGETARIÁNSKÝCH A VEGANSKÝCH WARUNGŮ

Nikdy jsem nebyl vegetarián, a myslím, že nikdy ani nebudu. Na Bali jsem snad každý den jedl oblíbený Nasi Goreng Ayam a ani náhodou jsem se ho nepřejedl 🙂 Ale zůstat v Ubudu, tak už si na něj asi ani nevzpomenu, možná by se ze mě i ten vegan stal 🙂 Stejně jako mám Ubud spojený s couráním mezi rýžovými poli, tak úplně stejně mi asociuje vegateriánské warungu. Zde jsou tři z nich, které rozhodně stojí za návštěvu!

1+2) Najez se, zaplať a nezapomeň po sobě umýt nádobí!

9 warung, ubud
9 Warung

9 Angels a 9 Warung, dva warungy na opačných stranách Ubudu. Otevřeny jsou celý den a hned po vstupu na vás kromě specifické atmosféry čeká otevřený bufet, kde si můžete nabrat na talíř dle libosti. Základem je rýže na tři způsoby (bílá, červená a žlutá) a nespočet příloh. Obsloužíte se sami, krásně se najíte a pak si podle instrukcí na stole spočítáte, kolik vlastně máte zaplatit (v 9 Angels, v 9 Warungu vám to spočítá obsluha – to je jediný rozdíl mezi oběmi). Až dojíte, hodíte peníze do kasičky a odkráčíte si k umyvadlu, kde si po sobě vše umyjete, aby se z vašeho talíře mohl najíst někdo další. Právě tenhle koncept, postavený na poctivosti a důvěře, je spolu s vynikajícím jídlem to, co dělá oba warungy specifickými. A ceny jsou úžasné! Já když jsem si opravdu dopřál, tak jsem platil kolem nějakých 40 000 IDR (60 Kč).

9 Warung: Lodtunduh, Ubud

9 Angels: Jl. Suweta No.32, Ubud

 

3) Nejlepší Nasi Campur ve městě!

Ve Wulan vegetarian warung jsme objevil nejlepší Nasi Campur – jasně, samozřejmě jsem neobjel všechny warungy v Ubudu :). U nich se jmenuje 7 VEG, a je naprosto luxusní. Když si ho dáte v rámci promo akce spolu s Aloe Vera limčou a domácím cookies, vyjde vás celé jídlo na 65 000 IDR. Kromě toho je tam krásné prostředí a úžasně milá obsluha. Já tam byl asi 6x! Až tam zavítáte, pozdravujte! 🙂

Wulan vegetarian warung: Jl. Sukma Kesuma No.14, Peliatan, Ubud


COFFEE TIME! CIBETKOVÉ NEBO ESPRESSO?

Ochutnávky cibetkové kávy jsou kolem Ubudu taky úplně všude. Já jsem vyzkoušel dvě místa (jedno ne úplně dobrovolně v rámci treku na Batur) a jelikož mám tedy porovnání, můžu s klidným srdcem doporučit to první.

1) Ubud Me Sari Luwak Coffee

kopi luwak

Pěkná farmička na jihu Ubudu, kde vám během krátké prohlídky vysvětlí, jak se dělá kafe, ukáží vám jedotlivé odrůdy, které pěstují a ze kterých následně vyrábí právě kávu a čaj. Následně dostanete 14 šálků s kávou a čajem, které můžete ochutnat. Až potud vše zdrama 🙂 Pokud chcete vyzkoušet cibetkové kafe (Kopi Luwak), zaplatíte za šálek 50 000 IDR. Ale zkuste, kolikrát ještě budete přímo u zdroje? 🙂

Me Sari Luwak Coffee: Jl. Pinus, Abiansemal, Lodtunduh, Ubud

 

2) Na espresso a další mňamky hned vedle Monkey Forestu

Krásná francouzská kavárna (a přitom ne tak drahá) se nachází asi 100 metrů od vstupu do Monkey Forestu. Nabízí krásný interiér i výhled na skromné políčko před ní. Výborná káva, jídlo a milá obsluha. Určitě stojí za návštěvu.

Cafe Du Monyet: Jl. Monkey Forest No.9, Ubud


PÁR PRÉMIOVÝCH STRUČNÝCH TIPŮ:

Pohodové posezení s živou muzikou: CP Lounge Ubud

Dobrá káva také zde: Seniman Coffee Studio

Výborná vepřová žebra: Warung Pondok Madu

 

Autor: michal vrtiška

Živím se online marketingem a rád cestuji. V prosinci 2017 jsem obě tyto záliby skloubil a vyrazil na půlroční cestu po Asii. Dal jsem si závazek, že o tom napíšu blog a po dvou měsících svůj slib konečně začínám plnit. Držte palce, ať nezůstane u prvního postu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: